Zátky Vinařství Vaďura

Naším vinařským krédem je vyrábět pro našeho zákazníka moderní, svěží, příjemně pitelná a odrůdově čistá vína. Je uměním taková vína nejen vytvořit, ale také je naláhvovat a v láhvi jejich kvalitu co nejdéle uchovat. Již od sklizně 2007 jsme se proto rozhodli uzavírat naše bílá vína syntetickou zátkou. Důvodem odklonu od korku byla jeho zhoršující se kvalita. Přírodního korku ve světě ubývá a jeho kvalita klesá i kvůli velké poptávce. Šance, že narazíte na závadnou láhev s pachutí po korku (TCA) se proto rok od roku zvyšuje.

Umělé korky toto nebezpečí minimalizují. Na základě naší 4-leté zkušenosti se syntetickými uzávěry můžeme potvrdit, že nejméně po dobu prvních dvou let si bílé víno udržuje své vlastnosti z doby láhvování a výrazně je nemění jako v případě korku. Pod syntetickou zátkou víno pomaleji nazrává z důvodu pomalejší prostupnosti okolního vzduchu do láhve. To, že našim zakazníkům doporučujeme aby naše bílá vína zkonzumovali během 3 – 5 let tedy nijak nesouvisí s druhem uzávěru, ale spíše se znalostí našich vín a jejich vývoje v láhvi.
Pijme vína mladá, svěží, ovocitá, primárně aromatická. Taková, která se na pomyslné křivce kvality nacházejí před vrcholem nebo přímo na něm. Tvrzení, že čím je víno starší ( dražší), tím je lepší, už totiž dávno neplatí.

Naopak vína červená by se měla začít konzumovat nejdříve dva roky po sklizni. Mají ráda ležení v dřevěných sudech, které poskytují červeným vínům kontakt se vzdušným kyslíkem. Proces mikrooxidace završuje následné zrání v láhvi, uzavřené kvalitním korkem.

Design by ORK WebDesign, Copyright (c) 2011 - Vinařství Vaďura Polešovice