Historie rodinného Vinařství Vaďura

Naše rodinné Vinařství Vaďura bylo založeno v roce 1992, kdy jsme ukončili pracovní poměr v předchozím zaměstnání, a začali se naplno věnovat pěstování révy vinné a výrobě vína. Obdělávali jsme tehdy asi 3.000 hlav a proto jsme zpočátku museli surovinu nakupovat od okolních JZD a od malovinařů.Zaměřili jsme se pouze na nákupy menších vinic v trati Míšky, což je nejlepší vinařská trať v katastru Polešovic.

V polovině 90. let byl vydán nový vinařský zákon umožňující zisk státních dotací na nové výsadby. Navíc jsme díky našim pravidelným cestám za vínem do zahraničí pochopili, že 1,5 – 2ha, které jsme v té době obdělávali nás do budoucna neuživí. Naší snahou bylo dostat se alespoň na výměru 8ha.

S ucelenějšími výsadbami jsme tak začali v roce 1998, již s ohledem na dostupnost mechanizačních prostředků ve sponu 2 x 1 m, tj. 5.000 keřů na 1ha. V roce 1998 jsme vysadili v trati Novosady 1,5ha, od roku 1999 do roku 2003 další 2,5 ha v trati Míšky a před vstupem do EU na jaře 2004 další 2,5ha opět v trati Míšky. Dostali jsme se tak na celkovou výměru 8,5ha.

Ve výsadbách převažují tradiční bílé odrůdy. Nosnou odrůdou je zde RR – tvoří asi 1/4 veškeré plochy. Je to odrůda, která do Polešovic jednoznačně patří a byla zde vinařům doporučována již od 20. let minulého století po révokazové kalamitě jako osvědčená jakostní odrůda s pravidelnou plodností. V druhé polovině 90. let výsadbám na jižní Moravě dominovala hlavně odrůda Chardonnay. V našich vinicích tvoří asi 10 %. Menší výměru zaujímají Sauvignon, Aurelius a Muškát moravský. Nejnovější výsadby na jaře 2004 jsme již provedli se záměrem obnovení tradičních odrůd, pěstovaných v Polešovicich stejně jako RR již před válkou. Jsou to Rulandské bílé, Rulandské šedé a Tramín červený, doplněné o Modrý Portugal. Asi 1/4 výsadeb tvoří ostatní modré odrůdy - Frankovka, Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon.

Všechny vinice obděláváme podle zásad integrované produkce.

Vína máme uložena ve 3 sklepích na ulici Vinařská. První z nich máme pronajatý, je vybaven polypropylénovými a dřevěnými sudy, z nichž je prodáváno sudové víno. Vína, která jsou připravena k lahvování, jsou uložena ve druhém sklepě, který je naším vlastnictvím a jenž v roce 2000 prošel rozsáhlou rekonstrukcí spojenou s rozšířením výrobních a skladovacích prostor. Sklep byl rozšířen o boční kvelbené kóje, do kterých zakládáme archiv. V roce 2004 byl tento sklep vybaven nerezovými nádobami. Část červených vín zde necháváme zrát v barikových sudech. Ve třetím sklepě, v němž firma v roce 1992 začínala, je umístěna prodejna láhvových vín.

 

Design by ORK WebDesign, Copyright (c) 2011 - Vinařství Vaďura Polešovice